Świąteczna układanka – targi bożonarodzeniowe kawałek po kawałku

Aktualności
Z artykułu dowiesz się: Jak wyglądały organizacja i tradycje pierwszych, średniowiecznych jarmarków świątecznych; Który polski targ bożonarodzeniowy znalazł się na liście stworzonej przez CNN jako jeden z dziesięciu najbardziej rozpoznawalnych atrakcji tego typu na świecie; Kim są wystawcy biorący udział w wydarzeniu i co wzbudza obecnie największe zainteresowanie; Gdzie i kiedy odbywają się najbardziej popularne wydarzenia świąteczne w 2017 r.

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia z każdym dniem zaczynają dawać o sobie znać coraz bardziej. W sklepach pojawia się asortyment związany z tym świętem, a reklamy w telewizji i pogoda za oknem coraz bardziej zbliżają nas do 24 grudnia. Nie są to jedyne rzeczy wprawiające nas w świąteczny nastrój. Od listopada do stycznia na mapach miast pojawiają się miejsca, gdzie nastrój zbliżających się świąt daje się odczuć dużo silniej niż gdziekolwiek indziej. Takimi miejscami są targi i jarmarki świąteczne organizowane w wielu miastach nie tylko Polski, ale również Europy Zachodniej.

Słowo o historii

Historia tego typu wydarzeń sięga daleko, bo aż do czasów średniowiecznych, kiedy jarmarki bożonarodzeniowe były jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie adwentu i ściągały do miast ludność ze wszystkich okolicznych wsi. Na czas ich trwania był zawierany pokój w czasie wojen, a wszelkie inne sprawy były odkładane na bok. Do miast przybywali kupcy oraz rękodzielnicy z najrzadszymi towarami z dalekich zakątków świata. Dodatkowo razem z nimi przyjeżdżały trupy artystów, które swoimi występami uświetniały te wyjątkowe dla mieszkańców dni. Tradycja organizowania corocznych targów świątecznych przywędrowała do Polski z Zachodu i na stałe zagościła we wszystkich większych miastach.

Targi dzisiaj

Obecnie targi świąteczne to coś więcej niż okazja do handlu. W dzisiejszych czasach, gdzie zdecydowaną większość przedmiotów można kupić przez internet, tego typu wydarzenia często stanowią istotną część polityki promocji miast. Pozwalają one na prezentację lokalnego folkloru w żywy, ciekawy sposób. Przyciągają do miasta nie tylko turystów, ale również interesują mieszkańców, dla których tego typu wydarzenie stanowi interesującą alternatywę dla codziennych zajęć. Kolejną istotną kwestią przy organizacji tego typu wydarzeń jest często aktywizacja i ożywienie przestrzeni miejskiej, która w miesiącach zimowych pozostaje pusta (chociażby ze względu na pogodę). Wyjątkowo na tym tle wyróżnia się Kraków. Organizowany tam co roku jarmark znalazł się na liście stworzonej przez CNN jako jedna z dziesięciu najbardziej rozpoznawalnych atrakcji tego typu na świecie. Równie interesujące są wydarzenia organizowane m.in. w Dreźnie, Wrocławiu, Wiedniu, Frankfurcie, Berlinie, Pradze czy Strasburgu.

Charakterystyka

Niezależnie od tego, w którym mieście się znajdziemy, targi świąteczne mają jedną wspólną cechę: pozwalają nam poczuć nastrój zbliżających się świąt i odprężyć się w rodzinnej atmosferze. Stworzenie takiego klimatu nie jest proste i składa się na niego kilka czynników. Oczywiście jednym z najważniejszych są ludzie tworzący atmosferę tych wyjątkowych wydarzeń. Nieocenioną rolę odgrywają tutaj również wystawcy. Nie spotkamy tu korporacji czy wielkich firm. Największa część wystawców, jeśli nie wszyscy, to niewielkie rodzinne zakłady i rękodzielnicy. Prezentują rzeczy tworzone własnymi rękoma, w których produkcję wkładają często całe swoje serce. Królującym trendem jest swojskość i życzliwa, domowa atmosfera, którą widać nie tylko w tworzonych przez nich produktach, ale również w charakterystycznym wyglądzie stoisk. Zazwyczaj wśród towarów spotykanych na straganach można zauważyć produkty spożywcze: mogą to być wędliny domowego wyrobu, pieczywo, regionalne sery lub słodycze czy napoje. Często można trafić na stoiska z grzańcem lub owocowym ponczem sprzedawanym w specjalnych świątecznych kubkach. Czasami wystawcy przygotowują na święta specjalną edycję glinianych kubków na napoje, które za niewielką opłatą możemy kupić i dołączyć do naszej świątecznej kolekcji. Dla samej różnorodności smaków warto jest wybrać się na kilka jarmarków w różnych zakątkach świata, aby spróbować lokalnych specjałów. Najlepszy przykład stanowi jarmark w Dreźnie słynący z lokalnej strucli. Mimo wielkiej różnorodności smaków jedzenie to tylko część atrakcji czekających na odwiedzających. Pozostali wystawcy mają w swojej ofercie szeroką gamę wyrobów rękodzielniczych, poczynając od drewnianych figurek, poprzez biżuterię handmade i drobiazgi własnej produkcji, kończąc na najróżniejszych ozdobach świątecznych. Targi świąteczne to jedno z najlepszych miejsc na znalezienie unikalnych prezentów dla bliskich i wyjątkowych ozdób choinkowych, co przyciąga szerokie rzesze osób oczekujących wyjątkowej atmosfery w swoich domach.

Autor: Piotr Antonik

Zainteresowany dalszym fragmetem tekstu?
Zapraszamy do prenumeraty: http://bit.ly/2uQ44tK 

Przypisy