Namiot, który wybieramy na event plenerowy musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Nad brzegiem morza najlepiej sprawdzą się modele, które spełniają te najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa, co umożliwia wykorzystywanie ich także podczas imprez masowych powyżej 300 osób. Dobrym przykładem są konstrukcje zgodne z normą EN 13782 z pokryciem posiadającym certyfikat odporności ogniowej w klasie B1/M2. Wytrzymują one wiatr przekraczający prędkość 100 km/h i obciążenie warstwą śniegu o grubości 4 cm. Niestety istnieje wiele firm, które oferują namioty pozostawiające wiele do życzenia. Dlatego, należy sprawdzać specyfikację namiotów i koniecznie wybierać te przeznaczone do intensywnego użytkowania, w każdych warunkach pogodowych.
Ważne jest również odpowiednie zakotwiczenie namiotu. Gdy jest to możliwe używa się standardowych elementów kotwiących, jednak podłoże na plaży bywa różne, stąd też stosuje się rozwiązania, które zapewnią stabilność i bezpieczeństwo namiotu. Takim działaniem może być np. przytwierdzenie namiotu do specjalnego pręta umieszczonego wcześniej pod ziemią.
Wielkość namiotu
Określenie wielkości przestrzeni namiotu jest kluczowe dla komfortu gości zaproszonych na wydarzenie. Wybierając dany model powinniśmy zastanowić się nad liczbą osób, rozstawieniem stołów oraz funkcji jaką namiot ma spełniać podczas eventu na plaży. Warto sprawdzić nie tylko długość i szerokość namiotu, ale też jego finalną powierzchnię użytkową oraz wysokość pod poszyciem. Profesjonalne konstrukcje namiotowe można ze sobą łączyć i konfigurować według preferencji. Decydując się na modularne namioty stretch RHI, do wyboru mamy konstrukcje o wielkości od 79 mkw do 945 mkw i większej w przypadku, gdy jest to konieczne. Standardowa wysokość pod poszyciem wynosi ponad 1,80 m. Osiągalna wysokość to 7 – 8 m, w zależności od potrzeb.
Namioty stretch RHI o wielkości 79 mkw są odpowiednie dla grupy 75-osobowej bawiącej się przy prostokątnych stołach lub 155 osób zaproszonych na przyjęcie koktajlowe. Dla 160 osób i stołów prostokątnych potrzebujemy namiotu o wielkości 157 mkw, pomieści on również 315 osób podczas przyjęcia koktajlowego. Eventy ponad 300-osobowe przy stołach prostokątnych wymagają modelu o wielkości minimum 315 mkw, natomiast 330 mkw to idealny rozmiar namiotu stretch na plenerowe przyjęcie koktajlowe dla 660 osób. Eventy na plaży cieszą się dużym powodzeniem i przyciągają wielu gości. Dlatego często wymagają większych konstrukcji, których zbudowanie nie stanowi problemu, oczywiście jeśli współpracujemy z profesjonalną firmą.
Piasek czy podłoga?
Rodzaj podłoża, na które decyduje się organizator w dużej mierze zależy od charakteru wydarzenia. Jeśli marzymy o tym, by pod stopami czuć jedynie piasek, bez problemu możemy postawić na nim namiot stretch, który doskonale wpisze się w tę konwencję. Dla osób, które decydują się na eleganckie przyjęcie idealnym rozwiązaniem, będzie wyposażenie namiotu w podłogę, na której, nawet Panie w szpilkach, będą czuły się komfortowo. W przypadku plaży idealnie sprawdzi się podłoga drewniana, którą w razie potrzeby możemy pokryć wykładziną w dowolnym kolorze. Warto również sprawdzić wytrzymałość parkietu, na którym będą bawili się goście. Jeśli ma być przystosowany do ogromnych ciężarów, musi być odpowiednio wzmocniony. Takie szczegóły powinniśmy ustalić przy składaniu zamówienia, dając podwykonawcy szansę spełnienia wymagań.
Kwestie techniczne
Przygotowując event na plaży, z wykorzystaniem namiotu stretch, warto pomyśleć o kilku kwestiach technicznych. Co jeśli spadnie deszcz lub zerwie się lekki wiatr? Jak zapewnić gościom prywatność? Wyciszyć namiot? Jakie problemy mogą nas spotkać? W przypadku namiotów stretch RHI, jedynym ograniczeniem i realnym zagrożeniem dla stabilności konstrukcji i bezpieczeństwa gości są huraganowe porywy wiatru oraz bardzo silne opady. Dlatego należy bardzo monitorować sytuację na plaży w momencie, gdy średnia prędkość wiatru, będzie przekraczała 55 km/h, czyli 7 w skali Beauforta. Generalnie chodzi o to, żeby przerwać imprezę w sytuacji, w której może powstać realne zagrożenie dla jej uczestników, a za takie uważa się 10 w skali Beauforta czyli bardzo silny sztorm.
Zanim wybierzemy namiot sprawdźmy też czy materiał, z którego jest on zrobiony posiada właściwości absorpcyjne oraz izolacji akustycznej. Tradycyjne pokrycie PVC nie jest wystarczające, przez co do gości będą dochodziły dźwięki, które mogą uprzykrzyć każdy event. Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemności i zapewnić uczestnikom miłą zabawę przy ulubionej muzyce, a nie hałasach z zewnątrz powinniśmy wybierać poszycia nowszej generacji MK4. Wykazuje ono znacznie lepsze od tradycyjnego pokrycia PVC. MK4 zmniejsza odbicie fal dźwiękowych, co znacząco ogranicza hałasy napływające do namiotu i wydostające się z niego na zewnątrz. Warto sprawdzić również, czy wybrany namiot jest przystosowany do różnych warunków pogodowych i można go np. „zamknąć” przed deszczem i wiatrem. Najlepiej wybierać rozwiązania oferujące m.in. przezroczyste lub pełne panele okienno-drzwiowe oraz w przypadku zimnej morskiej aury, która czasem może zaskoczyć również w lecie, nagrzewnice lub parasole grzewcze. Zróbmy wszystko by nasi goście czuli się wyjątkowo.
Autor: Renata Szostak – Ukoo Poland.