Jak z grupy pracowników zbudować zespół? Przegląd imprez integracyjnych dla firm

Aktualności
Od kilku lat imprezy integracyjne dla firm biją rekordy popularności. Najczęściej stanowią część szkolenia lub konferencji, a ich celem może być odpoczynek, odświeżenie relacji, zażegnanie konfliktu czy budowa zespołu. W jaki sposób przy odrobinie rywalizacji i luzu poprawić wydajność pracowników? Przyjrzyjmy się bliżej ciekawym pomysłom na imprezy integracyjne dla firm.

Firma to miejsce, w którym spotykają się osoby o różnych kompetencjach, ambicjach, osobowościach i preferencjach. Nierzadko trudno im ze sobą współpracować i osiągnąć, tak potrzebny w miejscu pracy, konsensus. Agencje eventowe, wychodząc naprzeciw potrzebom swych klientów, zachęcają do uzupełnienia szkolenia o imprezę integracyjną dla pracowników, najlepiej zaś o taką, która poza rozrywką zbuduje z grupy pracowników zgrany zespół.

Pomocne w tym względzie będą wszelkie imprezy oparte na tzw. team building (budowanie zespołu), gdyż wymuszają integrację. Ich zasady są skonstruowane w taki sposób, by konieczne było podjęcie współpracy pomiędzy uczestnikami gry dla osiągnięcia określonego celu i zwycięstwa. Poszczególne konkurencje zaś tak, by wykonanie ich w pojedynkę było praktycznie niemożliwe. Co więcej, z reguły trzeba też określić plan działania dla uzyskania zadowalającego rezultatu, w efekcie czego wewnątrz grupy dochodzi do podziału ról.

Podczas zabaw tego typu każdy z uczestników będzie miał okazję wykazać się kreatywnością, dobrymi pomysłami i nierzadko także sprytem. Rywalizacje drużynowe wydobywają z pracowników ich dobre cechy i zdolności, a jak wiadomo konglomerat dobrych cech w zespole ma szansę przełożyć się na jego sukces w rywalizacji. Ukazują również zdolności przywódcze poszczególnych pracowników, gdyż w każdej grupie w naturalny sposób ujawnia się lider, który zarządza resztą członków zespołu.

Konkurencje teambuildingowe mogą rozgrywać się w plenerze lub we wnętrzach, więc nie są im straszne uwarunkowania atmosferyczne. Każda firma znajdzie zatem coś dla siebie.

Znaleźć agenta

To seria zadań i wyzwań, od efektów których zależy wynik drużyny i ewentualne jej zwycięstwo. Im lepszy wynik w poszczególnych konkurencjach, tym wyższe miejsce w klasyfikacji i większa szansa na wygraną. Poszczególne konkurencje są dla ich uczestników sprawdzianem siły fizycznej, sprawności intelektualnej i charakteru. Ale, by nie było tak prosto, w każdej drużynie znajduje się niezidentyfikowany agent, którego celem jest sabotowanie działań grupy, by nie zdobyła ona zwycięstwa. Ponieważ tożsamość agenta nie jest znana, członkowie zespołu muszą działać rozważnie i szukać godnych zaufania sojuszników w grze. To konkurencja w doskonały sposób ujawniająca zdolności kognitywne i interpersonalne ich uczestników.

Escape room

Escape roomy to największy hit ostatnich miesięcy. Ich historia sięga gier komputerowych. Dość szybko okazało się jednak, że zasady rządzące grą wirtualną można z powodzeniem przenieść do świata realnego i, co więcej, że są chętni na taką formę rozrywki i rywalizacji. Escape room to gra oparta na scenariuszu, a te mogą być różne. Co do zasady jednak mają intrygować, bawić i straszyć jednocześnie. Zadanie uczestników stanowi wyjście z zamkniętego pokoju w określonym czasie (najczęściej przed upłynięciem 60 min), a stanie się tak, jeśli połączą siły i rozwiążą serię zagadek. To odnajdowanie ukrytych wskazówek, otwieranie kłódek, wpisywanie kodów i uzyskiwanie kluczy, wydawałoby się niemożliwych do zdobycia. Fabuła nie musi być liniowa, zatem nie ma jednego sposobu na rozwiązanie zagadki. Najważniejsze jest, żeby zmieścić się w limicie czasu. Co istotne, zanim grupa znajdzie się w zamkniętym pokoju, uczestnicy zostają wprowadzeni w historię, by mogli maksymalnie wczuć się w swoją rolę i zapomnieć o wszystkim innym, co znajduje się poza pokojem.

Jeszcze jedna ważna rzecz: zanim podejmiemy decyzję o wyborze oferty, musimy zastanowić się, ile osób z naszej firmy będzie brało udział w grze (jeśli planujemy, by była to impreza na kilkanaście/kilkadziesiąt osób, dobrze znaleźć firmę oferującą więcej niż jeden pokój, by poszczególne drużyny symultanicznie rozwiązywały różne zagadki w  różnych pokojach), jaki czas chcemy przeznaczyć na ucieczkę, określić poziom trudności i minimalną oraz maksymalną liczbę osób przeznaczoną na dany pokój.

Gry miejskie

To doskonała sposobność poznania danego miasta, jego historii i legend. Stanowią połączenie gier fabularnych i terenowych, dużo w nich zagadek logicznych i wyzwań sprawnościowych. Pracownicy tworzą zespoły poszukujące wskazówek, rozwiązujące łamigłówki i wykonujące zadania. Ich celem jest odkrycie skarbu lub poznanie tajemnicy. A wszystko to w przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem rzeczywistej architektury i topografii miasta!

Gry terenowe

Od gier miejskich odróżnia je głównie miejsce rozgrywki, gdyż przestrzeń miejska ustępuje tu miejsca lasom, łąkom i polom. Zamiast więc poznawać historię miasta tropimy mityczne zwierzęta, próbujemy przetrwać w głuszy, szukamy ukrytych w lasach skrytek i skarbów. Używamy do tego map, systemów nawigacji satelitarnej, nierzadko zasad survivalowych. Gry terenowe przybierają często formę gier scenariuszowych, w których uczestnicy podzieleni zostają na rywalizujące lub współpracujące ze sobą grupy, przemierzające określony obszar i poszukujące różnorodnych, wcześniej ustalonych zadań. Całość imprezy spięta jest scenariuszem łączącym poszczególne konkurencje w logiczną i spójną całość. Gry te skutecznie angażują nas fizycznie i intelektualnie.

Gry detektywistyczne

Ciekawym pomysłem na imprezę integracyjną są także scenariuszowe gry detektywistyczne, których celem jest rozwiązanie zagadki, np. morderstwa w hotelu. Zadaniem uczestników jest przemierzanie obiektu, łączenie ze sobą tropów, rozwiązywanie łamigłówek i zadań. Ważne są tu czujność, uważność i analityczny umysł. A wszystko to w klimacie zbrodni!

Paintball i mu pochodne

Paintball to jeden z najpopularniejszych pomysłów na imprezę integracyjną dla firm, w której odnajdą się i mężczyźni, i kobiety. To gra z gruntu zespołowa, gdyż zmusza do ustalania elementów strategii i taktyki na polu gry oraz przypisania poszczególnych zadań i ról w grupie zawodników. Choć wydawać by się mogło, że staje się już passe, to organizatorzy dowodzą, że wcale tak nie jest – wystarczy wybrać ciekawy scenariusz! A tych może być kilka: możemy dążyć w nich do wzajemnej eliminacji, zdobywać pozycję przeciwnej drużyny czy ochraniać prezydenta. Pomysłów jest wiele.

Paintball doczekał się też kilku podobnych gier. Zamiast wykorzystywać markery możemy stosować lasery, a całą zabawę przenieść z terenu do budynku, by podjąć próbę odbicia go z rąk terrorystów. 

Zabawy sprawnościowe i zręcznościowe

Do gier teambuldingowych zalicza się również gry sprawnościowe i zręcznościowe oparte na kooperacji. Możemy wspólnie budować mosty, katapulty, tratwy, biegać w workach czy chodzić po linie (a uda nam się to jedynie, jeśli pozostali członkowie drużyny zagwarantują odpowiednie jej napięcie). A może naszym celem będzie stworzenie maszyny, której działanie będzie zależało od rzetelnego złożenia poszczególnych jej komponentów przez poszczególne grupy zawodników? Nie? To może wspólnie coś ugotujemy w ramach warsztatów „live cooking”? Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Szukając pomysłu na imprezę firmową, nie zapominajmy, jaki przyświeca jej cel – chcemy zintegrować naszych pracowników, a poprzez rekreację i zabawę stworzyć zgrany zespół. Aby tak się stało, impreza musi bazować na nieszablonowym i innowacyjnym pomyśle, bo tylko takie są gwarantem satysfakcji uczestników, niezależnie od ich wieku i preferencji. Nie zapominajmy też o jeszcze jednej kwestii – podsumowaniu zabawy. Bo co z tego, że określiliśmy cel, skoro nie sprawdziliśmy, czy został osiągnięty?

Autor: Maciej Karczewski

Przypisy