Na Liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 roku wśród pierwszych 12 obiektów znalazła się historyczna część Krakowa, obejmująca Stare Miasto, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem.
Wyzwania
Najważniejsze światowe organizacje i instytucje realizowały już swoje wydarzenia w ICE Kraków. UEFA, ABSL, międzynarodowe stowarzyszenia to podmioty, które zaufały Krakowowi i zespołowi Centrum Kongresowego. 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO była jednak najdłuższym i najbardziej zaawansowanym logistycznie spotkaniem, jakie do tej pory odbyło się w ICE Kraków.
Przygotowania do wydarzenia trwały 7 miesięcy, w trakcie których odbyły się 2 oficjalne wizyty przedstawicieli UNESCO oraz ponad 20 wizyt studyjnych organizatora, podwykonawców i koordynatorów prac z różnych zakresów. Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator ICE Kraków, oddelegowało do prac nad sesją 7 osób z różnych działów i departamentów (prawny, techniczny, sprzedaż, realizacja i produkcja). Dedykowana obsługa była dostępna non-stop, służąc swoim doświadczeniem oraz znajomością obiektu i uwarunkowań prawnych.
Metamorfoza przesztrzeni
Na potrzeby realizacji sesji każda przestrzeń ICE Kraków została specjalnie
zaaranżowana:
- Salę Audytoryjną o układzie półwinnicy zmieniono w Salę Plenarną w układzie class room ze stanowiskami pracy dla blisko 400 delegatów, członków komitetu wykonawczego, prezydium. W tym celu wymontowano kilkaset krzeseł oraz zainstalowano specjalnie zaprojektowane biurka.
- Sekretariaty i biura opracowujące dokumenty na potrzeby sesji zaaranżowano w Zespole Sal Konferencyjnych ICE Kraków dzięki technologii mobilnych ścian akustycznych.
- Sala Teatralna oraz połowa Sali Kameralnej, a także kilka mniejszych sal spotkań w układzie boardroom stały się biurami dla organizacji doradczych oraz przedstawicieli UNESCO.
- Pełną metamorfozę przeszły nawet garderoby, które przekształcono w małe biura dla organizacji doradczych i instytucji – np. ministerstw państwa gospodarza. Przestrzenie do organizacji eventów państw goszczących zaaranżowano w trzypoziomowym, przeszklonym foyer z widokiem na WzgórzeWawelskie.
- Połowa Sali Kameralnej i podziemna Sala S5 to miejsca, w których odbywały się małe prelekcje, pokazy filmowe, wystawy wraz z małymi bankietami.
Zobaczcie sami:
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo uczestników sesji było dla organizatorów wydarzenia priorytetem. Przez kilka miesięcy odbywały się systematyczne narady i spotkania specjalnie powołanego sztabu. Policja, Biuro Ochrony Rządu, Państwowa Straż Pożarna,Straż Miejska, Straż Graniczna oraz przedstawiciele Urzędu MiastaKrakowa i innych instytucji państwowych i samorządowych (Sanepid, Pogotowie Ratunkowe, Zarząd InfrastrukturyKomunalnej i Transportu, Krakowskie Biuro Festiwalowe) to tylko niektóre z podmiotów, które odpowiadały za przygotowanie obiektu do sesji. W ICE Kraków przeprowadzono kontrole stanu bezpieczeństwa pożarowego i sanitarnego, ćwiczenia straży pożarnej wraz z symulacją zagrożenia, a bezpośrednie sąsiedztwo Centrum Kongresowego objęto strefą ze ścisłą kontrolą dostępu.
Ze względu na wymogi bezpieczeństwa i standardy UNESCO było to pod względem zabezpieczenia obiektu najbardziej zaawansowane wydarzenie, jakie do tej pory odbyło się w ICE Kraków.
Sesja w liczbach
- 1966 delegatów
- 3009 wydanych identyfikatorów
- >1000 osób zaangażowanych w obsługę
- od 200 do 700 policjantów zabezpieczało przebieg sesji każdego dnia
- 38 żandarmów wojskowych strzegło bezpieczeństwa
- 29 000 razy sprawdzono osoby wchodzące do ICE Kraków
- 35 eventów towarzyszących zrealizowano w ICE Kraków
- 51 zaaranżowanych pomieszczeń
- 400 gniazdek elektrycznych i sieciowych doprowadzono do biurek w Sali Audytoryjnej
- 100 m2 to powierzchnia ekranu LED o rozdzielczości 4K zamontowanego w Sali Audytoryjnej
- 20772 wydanych publikacji
Ogranicza nas tylko wyobraźnia
Centrum Kongresowe ICE Kraków powstało, by realizować właśnie takie wydarzenia jak 41. sesja Komitetu Światowego DziedzictwaUNESCO. Obiekt może gościć najbardziej prestiżowe, światowe
Centrum Kongresowe ICE Kraków powstało, by realizować właśnie takie wydarzenia jak 41. sesja Komitetu Światowego DziedzictwaUNESCO. Obiekt może gościć najbardziej prestiżowe, światowe imprezy kongresowe. Zarówno pod względem dostosowania obiektu do wymogów organizatora, jak i pod względem standardów obsługi, zespół ICE Kraków jest gotowy podjąć się każdej realizacji.Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia klienta!